Meta Açıklaması Nedir? Nasıl Yazılır?

Meta Açıklaması Nedir? Nasıl Yazılır?

Meta açıklaması nedir? Ne işe yarar ve SEO’ya uygun bir şekilde nasıl yazılır? Bu yazımızda meta açıklaması üzerine tüm merak ettiklerinizi bir araya getirdik.

Web siteleri için yapılan SEO yani arama motoru optimizasyonu çalışmalarında önemli bir yere sahip olan meta açıklaması, mutlaka Google ile birebir uyum sağlayacak şartları taşıyarak hazırlanmalıdır. Sitenin yayında kalması için kesin bir kural olmasa da arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması için, önemli bir yere sahiptir.

Birçok webmaster meta açıklamalarında hataya düşmekte ve doğru bildiği yanlışlar nedeniyle, siteye herhangi bir fayda sağlamayacak açıklamalara yer vermektedir. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda, arama motorları ile uyumlu ve verimli bir meta açıklamasının nasıl yazılacağına dair çok net bilgilere ulaşabilirsiniz.

Meta Açıklaması Nedir?

İnternet sitesi hakkında özet bir bilginin sunulduğu, bu bilgi sunulurken de insanların arama yapacağı ve arama sonuçlarında yükselmek istenilen anahtar kelimelerin yer aldığı özet HTML kısmına meta açıklaması denir.

Bu açıklama site ana linki ile görüleceği gibi, kategorilere, içeriklere veya arşivlere özel olarak atanan meta açıklamaları sayesinde bu kısımların arama motoru görünümünde de çıkar. Yani aslında site geneli için yazılabilecek bu açıklamayı, kategori ve içerik bazlı olarak düşünmekte mümkündür.

Meta Açıklaması Nasıl Yazılır?

Meta açıklamasının siteye eklenmesi için, HTML kodları arasında bulunanetiketlerinin arasına konulması gerekir. Bunun dışında, WordPress tabanlı içerik yönetim sistemlerinde kullanılan bazı SEO eklentileri de önemli kolaylıklar sağlamaktadır.

HTML Head Kodlarının arasına, aşağıdaki gibi bir açıklamayı ekleyebilirsiniz. İkinci tırnak işareti arasında bulunan örnek açıklamayı, kendi sitenize uyarlayarak değiştirerek meta açıklamanızı oluşturabilirsiniz. Örnekteki head etiketlerini tekrardan yazmanıza gerek olmayıp, sadece HTML kodları arasında nereye koyacağınızı bilmeniz açısından verilmiştir. Bu yüzden sadece meta name ile başlayan satırı dikkate almanız gerekmektedir.

</ head>

Şeklinde, yemek tarifleri sitesi için örnek bir açıklama oluşturduk. Bir yemek tarifleri sitesinin anahtar kelimeleri arasında olabilecek pasta ve tatlı gibi kelimeleri de burada geçirmiş olduk.

Meta Açıklaması Nasıl Olmalı?

Meta description hazırlanırken, bazı hususların dikkate alınması gerekmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • 160 karakteri geçmemelidir. Çünkü Google, boşluklarda dahil olmak üzere 160 karakterden fazla olan kısmı arama sonuçlarında gizleyerek (....) şeklinde gösterir. Bu yüzden açıklamanızı 160 karaktere sığdırmalısınız.
  • Bu kısa açıklama metninde, mümkün olduğunca mantıklı bir şekilde anahtar kelimenize yer vermeniz gerekir. Arama sonuçlarında ilgili anahtar kelimede daha görünür olmak için, meta açıklamasında anahtar kullanmanın önemi büyüktür.
  • Doğrudan anahtar kelime öbeklerinin geçtiği bir açıklama oluşturmakta fayda sağlayacaktır.
  • Açıklamayı yazarken insanların site kategorisi ile ilgili kelimelerde, tıklamaya teşvik edici bir yapı kullanılması faydalı olacaktır.
  • Anahtar kelimenin mantıklı bir şekilde açıklamanın başlarına yakın kullanımı, sonlara doğru kullanımına göre daha faydalıdır.
  • Hazırlayacağınız açıklamanın anlaşılır ve dil bilgisi kurallarına uygun olmasına da dikkat etmeniz gerekir.

Meta Açıklamasının Önemi Nedir?

Meta açıklaması, Google sıralama sonuçlarında etkili olan şeylerden biridir. Zira Google bu açıklama metninin, sıralamaya etkisi olduğu bilgisini vermiştir. Ancak tek etken anahtar kelimelerin burada geçmesi değil, açıklamanın insanları siteye girmek için çarpıcı ve teşvik olması da gerekmektedir. Çünkü siteniz arama sonuçlarında ne kadar görünürse görünsün, insanları teşvik etmekten uzaksa, fazla bir tıklama alması mümkün olmayacaktır.

Meta açıklaması üzerine hazırladığımız bu içeriğin ardından diğer bir SEO püf noktası olan “SEO’yu olumsuz etkileyen hatalar” başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

6+ Yıldır Tüm Scriptlerimizde
"Ömür Boyu" Destek Garantisi Veriyoruz!

Hazır scriptlerimizde koşulsuz şartsız her türlü sistemsel sorunlarda ömür boyu ücretsiz destek sağlıyoruz.
Ayrıcalıklı hizmetimizinden faydalanamak için hemen aşağıdaki linke tıklayarak ürün satın alabilirsiniz.

Referanslar Hazır Scriptler